Społeczności

10 korzyści, które przyniesie Ci ogrzewanie domu pompą ciepła

– Czym ogrzewasz dom? – Pompą ciepła oczywiście. Możliwość udzielenia takiej odpowiedzi powinna napawać Cię dumą z co najmniej kilku powodów. Poznaj 10 (nie tylko finansowych) korzyści, które przyniesie Ci ogrzewanie domu systemem opartym o nowoczesną, indywidualnie dobraną pompę ciepła.

10 korzyści, które przyniesie Ci ogrzewanie domu pompą ciepła

#1 Zdecydowanie niższe koszty ogrzewania

Korzyści finansowe są oczywiście najważniejsze dla zdecydowanej większości inwestorów. Wydając około 30 000–40 000 zł na system ogrzewania, na pewno chcesz wiedzieć, że koszty wkrótce Ci się zwrócą. Oszczędności w domowym budżecie zauważysz bardzo szybko. Jeśli wcześniej ogrzewałeś dom gazem, dzięki instalacji pompy ciepła zaoszczędzisz około 2000 zł w skali roku. Jeżeli głównym źródłem ciepła w budynku był prąd, oszczędności wyniosą nawet 5000 zł rocznie. Ogrzewane będą nie tylko wnętrza, ale również woda użytkowa. Koszty ogrzewania pompą możesz jeszcze mocniej zredukować, wdrażając instalację fotowoltaiczną.

#2 Uniezależnienie się od gwałtownie rosnących cen opału

Nie wiadomo, jak gwałtownie poszybują ceny gazu, prądu i paliw stałych w najbliższych latach. Na razie PGNiG deklaruje, że w tym roku ceny gazu dla gospodarstw domowych nie wzrosną, ale już zimą 2023 należy liczyć się z wyższymi rachunkami za gaz. Ogrzewanie pompą ciepła zapewni Ci niezależność od decyzji, na które nie masz żadnego wpływu oraz pozwoli Ci poczuć się bezpiecznie.

#3 Dodatkowe oszczędności w budżecie

Wybierając pompę ciepła nie będziesz musiał budować komina i opłacać jego regularnych przeglądów ani urządzać osobnej kotłowni w domu. Oszczędzisz także na przeglądach i zabiegach konserwacyjnych. To kompaktowe urządzenie, które pracuje niemal bezgłośnie i nie generuje żadnych odpadów. Pompa ciepła stanowi optymalne rozwiązanie dla osób, które rozważały montaż ogrzewania gazowego, jednak wymagałoby to budowy kilkusetmetrowego przyłącza (trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy złotych na samo, długie przyłącze).

#4 Pełna wygoda

System ogrzewania bazujący na pompie ciepła jest, co do zasady, bezobsługowy. Oszczędzasz czas, bo nie musisz chodzić do kotłowni, regulować urządzenia grzewczego, podawać paliwa ani przejmować się zamawianiem i składowaniem opału. Pompą możesz wygodnie i intuicyjnie sterować poprzez wyświetlacz albo całkowicie zdalnie za pomocą dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Raz (prawidłowo) skonfigurowana pompa będzie działała optymalnie i w pełni automatycznie.

#5 Możliwość odzyskania większości poniesionych kosztów

Decydując się na system ogrzewania z pompą ciepła możesz skorzystać z różnych programów dopłat. W bieżącym roku działa ich kilka. Są to przede wszystkim: Czyste Powietrze, Moje Ciepło oraz Ciepłe Mieszkanie. Wprawdzie w Polsce, w przeciwieństwie np. do Niemiec czy Włoch, nie możesz liczyć na pokrycie 100% poniesionych kosztów, jednak wsparcie i tak jest bardzo duże. Przykładowo, z rządowego programu „Czyste Powietrze” możesz starać się nawet o 30 000 zł dopłaty w przypadku przedsięwzięcia z pompą ciepła i mikroinstalacją fotowoltaiczną, na podstawowym poziomie dofinansowania.

#6 Korzystanie z funkcjonalności klimatyzatora

Inwestycja w pompę ciepła to komfort cieplny w sezonie jesienno-zimowym oraz przyjemny chłód latem. Ocieplenie klimatu staje się mocno odczuwalne także w Polsce. Coraz częściej w letnich miesiącach zdarzają się fale 40-stopniowych upałów. W takich dniach z pewnością docenisz funkcjonalność urządzenia chłodzącego.

#7 Proekologiczny wybór

Instalacja pompy ciepła pociąga za sobą również korzyści pozafinansowe. Najważniejszą jest brak negatywnych skutków takiego systemu grzewczego dla środowiska naturalnego – w przeciwieństwie do spalania węgla czy oleju (zwłaszcza, gdy nie dbasz o wysoką jakość paliwa lub o optymalną regulację kotła). Nowoczesna pompa ciepła do wytworzenia 3-5 kW energii grzewczej potrzebuje zaledwie 1 kW energii elektrycznej. To inwestycja w czystsze powietrze i zdrowszą przyszłość – dla siebie, swojej rodziny, innych mieszkańców Twojego miasta i następnych pokoleń.

#8 Pełna jasność co do kosztów i okresu ROI

Jeśli masz wątpliwości, czy inwestycja w pompę ciepła na pewno Ci się opłaci albo kiedy koszty Ci się zwrócą, możesz poprosić o ofertę firmę zajmującą się sprzedażą i montażem pomp ciepła. Zdecydowana większość takich przedsiębiorstw zapewnia bezpłatną wycenę i doradztwo. Konsultant zapyta Cię o podstawowe informacje o budynku. Porozmawiacie o Twoich preferencjach i oczekiwaniach. Na tej podstawie zostanie dobrane dla Ciebie optymalne rozwiązanie grzewcze wraz z całkowitym kosztem inwestycji oraz szacunkowymi kosztami ogrzewania w skali roku. Niektóre firmy dodatkowo oferują klientom wsparcie w procesie ubiegania się o dofinansowanie z rządowych programów.

#9 Brak konieczności likwidowania obecnego źródła ciepła

Pompa ciepła może z powodzeniem współpracować z istniejącymi w budynku systemami ogrzewania. Łącząc pompę ciepła z innym urządzeniem grzewczym, masz szansę wygenerować oszczędności na poziomie około 60%.

#10 Gwarancja posiadania ponadczasowej instalacji

Chyba każdy wie, że od kilku dobrych lat trwa zacięta walka władz gmin z tzw. kopciuchami, czyli przestarzałymi, nieefektywnymi piecami na paliwa stałe, które nadal stanowią główne źródła ciepła w wielu polskich gospodarstwach domowych. Jednocześnie panowało (i nadal panuje) przekonanie, że najlepszą ekonomicznie i ekologicznie alternatywą dla kotła węglowego jest ogrzewanie gazowe. Jednak Unia Europejska ma inne zdanie na ten temat… Już za kilka lat stosowanie kotłów gazowych w nowo powstających domach ma być zabronione. Niedługo później zakaz ma objąć także modernizowane budynki. Inwestycja w pompę ciepła daje praktycznie gwarancję posiadania ponadczasowego systemu grzewczego. Nie musisz się obawiać, że coraz bardziej restrykcyjne przepisy unijne wkrótce zmuszą Cię do zmiany instalacji grzewczej.

Autor: Wojciech Zygmuntowski

Translate »
DO GÓRY