Społeczności

Czy pompa ciepła się opłaca?

Pompa ciepła to bezobsługowy, energooszczędny i proekologiczny system ogrzewania, wydający się świetną, bo bezpieczną ekonomicznie alternatywą dla tradycyjnych źródeł ciepła. Jednak wysokie koszty zakupu i wdrożenia pompy ciepła są źródłem wielu pytań. Podstawowe dotyczy oczywiście opłacalności takiej inwestycji.

Czy pompa ciepła się opłaca?

Pompa ciepła jako alternatywa dla kotła gazowego

Pompy ciepła powoli wypierają ogrzewanie gazowe. Rekordowe ceny gazu w 2022 roku oraz widmo unijnego zakazu stosowania kotłów gazowych w nowych budynkach już za 5-7 lat, wpłynęły na ogromne zainteresowanie pompami ciepła wśród inwestorów. Popyt jest tak duży, że firmy zajmujące się sprzedażą, montażem i uruchamianiem pomp ciepła nie nadążają z realizacją zamówień.

Pompa ciepła staje się opłacalną alternatywą dla ogrzewania gazowego także wtedy, gdy doprowadzenie gazu wymagałoby budowy kilkusetmetrowego przyłącza (przy 200 metrach koszt takiej inwestycji wynosi co najmniej 12 000 zł). Jeśli inwestycja w ogrzewanie gazowe miałaby uwzględniać budowę długiego przyłącza, zakup drogiego kotła gazowego kondensacyjnego oraz wykonanie komina w budynku (ok. 2000-3000 zł), koszt wdrożenia systemu z pompą ciepła byłby zbliżony, natomiast późniejsze ogrzewanie domu – nieporównywalnie tańsze.

Całkowity koszt inwestycji w system ogrzewania z pompą ciepła waha się zwykle w granicach 30 000–40 000 zł. Dzięki pompie ciepła rocznie zaoszczędzimy około 2000 zł w porównaniu do ogrzewania gazowego i około 5000 zł rocznie, jeżeli dotychczas grzaliśmy prądem.

Trzeba mieć na uwadze, że w ostatnich miesiącach ceny gazu gwałtownie poszybowały w górę. Pomimo obietnic PGNiG, że w tym roku ceny dla gospodarstw domowych już nie wzrosną, to w 2023 roku odbiorcy będą musieli liczyć się z podwyżkami. Pompa ciepła daje inwestorom niezależność i poczucie bezpieczeństwa.

Pompa ciepła objęta programami dofinansowania

W 2022 roku do wyboru pozostaje kilka programów dopłat, z których może skorzystać inwestor planujący instalację systemu ogrzewania z pompą ciepła. Dzięki dofinansowaniom inwestycja w pompę ciepła naprawdę się opłaca. Niestety, polscy inwestorzy, w przeciwieństwie np. do niemieckich czy włoskich, nie mogą liczyć na 100-procentowe pokrycie poniesionych kosztów. Jednak wsparcie i tak jest znaczące.

  • Z rządowego programu „Czyste Powietrze” beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą uzyskać nawet 30 000 zł dopłaty (w przypadku przedsięwzięcia z pompą ciepła i mikroinstalacją fotowoltaiczną).
  • Wiosną 2022 roku ruszył program priorytetowy „Moje Ciepło”, który realizowany jest ze środków Funduszu Modernizacyjnego. To specjalny program dofinansowania zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych. Otrzymać można dotację w wysokości do 30% albo do 45% kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota wsparcia pojedynczej inwestycji wynosi aż 21 000 zł. Wysokość dofinansowania zależy od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła oraz faktu posiadania karty dużej rodziny. Największe wsparcie otrzymają duże rodziny, które zdecydują się na montaż gruntowej pompy ciepła.
  • Niedawno wystartował nowy program „Ciepłe Mieszkanie” skierowany do gmin, które będą ogłaszać nabory na swoich terenach dla właścicieli i współwłaścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Celem programu jest wymiana nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe na efektywne źródła ciepła lub podłączenie do efektywnego źródła ciepła. W najbardziej zanieczyszczonych gminach dotacja może wynieść nawet 39 500 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania (tj. dla najuboższych).

Pompa ciepła z fotowoltaiką – maksimum opłacalności

Aby jeszcze bardziej obniżyć rachunki za energię, warto oprzeć system ogrzewania budynku o pompę ciepła i dodatkowo o instalację fotowoltaiczną. Dzięki takiemu połączeniu pobór energii ze źródeł konwencjonalnych zostanie ograniczony do minimum. Warto przypomnieć, że na mikroinstalację fotowoltaiczną można otrzymać dofinansowanie z rządowego programu „Mój Prąd”.

Pompa ciepła opłacalna także z niefinansowych powodów

Inwestycja w pompę ciepła jako odnawialne źródło energii opłaca się nie tylko z powodu szybko zauważalnych oszczędności w domowym budżecie. Aspektem, który ma duże znaczenie dla coraz większej liczby inwestorów, jest ekologia. Pompa ciepła wyrządza środowisku zdecydowanie mniej szkód niż spalanie węgla czy oleju – zwłaszcza, gdy nie zadbamy o wysoką jakość paliwa ani o optymalnie wyregulowane urządzenie grzewcze. Inwestycja w zdrowsze, czystsze powietrze dla siebie, swojej rodziny, pozostałych mieszkańców gminy i przyszłych pokoleń zawsze się opłaca.

Autor: Wojciech Zygmuntowski

Translate »
DO GÓRY