Społeczności

Obalamy 8 mitów na temat pomp ciepła

Ze względu na gwałtownie rosnący popyt na pompy ciepła w Polsce, wokół urządzeń tych narosło sporo mitów. Postanowiliśmy raz na zawsze rozprawić się z 8 najczęstszymi i najbardziej krzywdzącymi w naszej opinii przekonaniami na temat pomp ciepła.

Obalamy 8 mitów na temat pomp ciepła

Mit 1 – Tylko najbogatsi mogą pozwolić sobie na pompę ciepła

Chyba najpowszechniejszym mitem dotyczącym pomp ciepła jest ogromny, wręcz niewyobrażalny dla przeciętnego „Kowalskiego” koszt inwestycji. Widzimy kosztorysy przekraczające 30 tys., a nawet 40 tys. zł i łapiemy się za głowę. Kogo na to stać?! Na inwestycję w pompę ciepła warto popatrzeć inaczej, całościowo. Wówczas zauważymy, że ten system grzewczy wcale nie jest droższy we wdrożeniu od instalacji gazowej. Ba! Czasem nawet okazuje się sporo tańszy. Nie musimy adaptować osobnego pomieszczenia pod kotłownię, wydawać majątku na przyłącze gazowe ani budować komina i płacić za jego konserwację. Zakup gazowego kotła kondensacyjnego to kolejny, niemały wydatek. Z kolei kompletne wyposażenie kotłowni olejowej może kosztować nas nawet… 70 tys. zł! W przypadku pompy ciepła należy spodziewać się wyceny na poziomie 25-40 tys. zł dla domu o pow. 180 m2. Kosztorys wyda się znacznie bardziej przystępny, gdy sprawdzimy dostępne programy dopłat do zakupu i montażu pompy ciepła. Dla przykładu, w ramach programu „Czyste Powietrze” najmniej zarabiający beneficjenci mogą liczyć na pokrycie nawet 90% faktycznie poniesionych kosztów (do 79 000 zł w przypadku przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną). Wybierając wykonawcę systemu z pompą ciepła, warto skorzystać z usług firmy, która oprócz dostawy i montażu urządzenia, zaoferuje nam wsparcie w formalnościach podczas ubiegania się o dofinansowanie.

Mit 2 – Pompa ciepła jest urządzeniem dużym i głośnym

Może się wydawać, że skoro pompa ciepła tyle kosztuje i tak wiele potrafi, to na pewno jest ogromną maszyną, generującą potworny hałas podczas eksploatacji. Nic podobnego! Po pierwsze, dopuszczone do sprzedaży pompy ciepła muszą spełniać szereg norm, w tym dotyczących maksymalnego poziomu generowanego hałasu. Nowoczesne, wysokiej klasy urządzenia pracują tak cicho, jak lodówki czy kotły gazowe, a nawet ciszej. Po drugie, pompa jest urządzeniem kompaktowym. Szczególną popularnością w Polsce cieszą się 2 rodzaje powietrznych pomp ciepła: split i monoblok. Pompa ciepła typu split podzielona jest na dwa elementy: zewnętrzny i wewnętrzny. Jednostka zewnętrzna gabarytowo i estetycznie przypomina klimatyzator. Z kolei jednostka montowana wewnętrznie zajmuje mniej więcej tyle miejsca, co lodówka lub wiszący kocioł gazowy (może być naścienna lub wolnostojąca). Nie wymaga wydzielania osobnego pomieszczenia pod kotłownię.

Mit 3 – Pompa ciepła wykorzystuje prąd, więc wcale nie jest ekologiczna

Bez wątpienia pompa ciepła jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych z obecnie dostępnych na światowym rynku. Nowoczesne urządzenie pobiera zaledwie 1 kW energii elektrycznej, by wytworzyć nawet 5 kW energii grzewczej. Tak minimalna ilość prądu niezbędna jest do zasilania i działania sprężarki. Do ogrzewania budynków w okresie jesienno-zimowym i do chłodzenia wnętrz w sezonie letnim pompa wykorzystuje energię odnawialną, skumulowaną w gruncie lub w powietrzu. Jeśli chcemy jeszcze bardziej ograniczyć koszty, wystarczy zamontować wydajną instalacją fotowoltaiczną, która będzie produkować energię elektryczną z promieni słonecznych. Wykorzystamy ją do zasilania pompy ciepła i rekuperatora, sprzętów RTV i AGD, lamp oraz innych urządzeń na prąd w domu.

Mit 4 – Pompa ciepła to nowy, nie do końca sprawdzony wynalazek

Przede wszystkim pompy ciepła nie są żadną rynkową nowością, chociaż oczywiście podlegają ciągłym udoskonaleniom. Pierwsi producenci rozpoczynali działalność ponad wiek temu. Na polskim rynku pompy ciepła budują swoją pozycję od kilkunastu lat. Jak w przypadku chyba wszystkich grup produktowych, także pompy ciepła różnią się jakością i funkcjonalnością, co przekłada się na efektywność i niezawodność ich pracy. Większość renomowanych producentów deklaruje żywotność na poziomie co najmniej 20 lat, jednak w praktyce instalacja posłuży zdecydowanie dłużej. Ważne, żeby korzystać z usług sprawdzonych firm, pracujących na urządzeniach certyfikowanych – najwyższej klasy. Wykonawca, oprócz dostarczenia, zamontowania i uruchomienia pompy, powinien oferować także opiekę serwisową. Standardem powoli staje się zdalny serwis pomp.

Mit 5 – W Polsce zimy są zbyt mroźne dla pomp ciepła

Bynajmniej. Nowoczesna pompa ciepła typu powietrze/woda jest w stanie samodzielnie ogrzać budynek także przy ujemnych temperaturach na zewnątrz. Urządzenie skutecznie pozyskuje energię z lodowatego powietrza, a następnie zamienia ją w ciepło służące do ogrzewania domu i wody użytkowej. Przy ekstremalnych mrozach, na poziomie około -20/-25°C, tymczasowe wsparcie zapewniają specjalne, wbudowane grzałki awaryjne albo inne urządzenie grzewcze. Jednak tak niskie temperatury w naszym klimacie są, nie ukrywajmy, rzadkością.

Mit 6 – Montaż pomp ciepła jest możliwy tylko w nowo powstałych budynkach

To kolejny mit. Pompę ciepła możemy z powodzeniem zainstalować podczas termomodernizacji starszego domu. W tym wypadku częściej inwestorzy decydują się na model powietrzny typu split, ponieważ nie wymaga on znaczącej ingerencji w budynek ani w posesję. Koszt, zakres i czasochłonność prac montażowych zależą od rodzaju wybranego urządzenia. Pompy ciepła typu powietrze/woda są wyjątkowo bezproblemowe w montażu. Nie wymagają wykonywania odwiertów ani głębokich wykopów. Warto dodać, że pompa ciepła może skutecznie wspomagać pracę innego, wcześniej zainstalowanego systemu grzewczego. Nie trzeba od razu likwidować „starej” kotłowni.

Mit 7 – Pompa ciepła nie podgrzeje wody użytkowej

Pompa ciepła doskonale radzi sobie z przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej – także wtedy, gdy urządzenie stanowi jedyne źródło ogrzewania domu. Inwestorzy, którzy zużywają duże ilości wody, często decydują się na montaż osobnej pompy ciepła, przeznaczonej tylko do ogrzewania wody użytkowej. To znacznie bardziej ekonomiczna alternatywa dla bojlera elektrycznego.

Mit 8 – Pompa ciepła pracujemy tylko z ogrzewaniem podłogowym

Prawdą jest, że pompa ciepła najlepiej współpracuje z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Nie oznacza to jednak, że nie może efektywnie współdziałać z innymi rodzajami ogrzewania powierzchniowego (ściennym, sufitowym), a także z konwektorami wentylatorowymi. Jeśli w naszym domu znajdują się tradycyjne grzejniki niskotemperaturowe, nadal możemy zainstalować pompę ciepła. Przed podjęciem decyzji warto upewnić się, jak aktualnie posiadany rodzaj ogrzewania wpłynie na koszty inwestycji i późniejszego ogrzewania domu. W wyliczeniach powinna nam pomóc firma, w której zamierzamy zamówić pompę ciepła.

Autor: Wojciech Zygmuntowski

Translate »
DO GÓRY