Społeczności

Pompy ciepła w programie Mój Prąd 5.0

22 kwietnia ruszył nabór wniosków w programie mój prąd 5.0. W tej edycji programu dofinansowanie można uzyskać nie tylko na instalację fotowoltaiczną ale również na pompy ciepła i kolektory słoneczne. Oznacza to, że dofinansowanie można uzyskać również na produkty znajdujące się w ofercie firmy RAKENTAA. Kto może otrzymać wsparcie oraz jakie są kwoty dla osób chcących zainstalować pompę ciepła z naszej oferty?

Pompy ciepła w programie Mój Prąd 5.0

Kto może wnioskować o dofinansowanie?

Ze wsparcia mogą skorzystać osoby, które na dzień składania wniosku mają przyłączoną do sieci elektroenergetycznej instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10kW i rozliczają się za energię wprowadzoną do sieci w systemie net-billing. Oznacza to, że jeżeli instalacja została zgłoszona do OSD przed 1 kwietnia 2022roku i jest rozliczana w systemie net-metering, należy przez złożeniem wniosku o dofinansowanie dokonać zmiany systemu rozliczeń w zakładzie energetycznym i dołączyć do wniosku odpowiedni dokument potwierdzający tę zmianę.

Uprawnieni do skorzystania z dotacji są zarówno Ci, którzy nie posiadają jeszcze własnej instalacji fotowoltaicznej oraz ci, którzy skorzystali z wcześniejszych edycji programu Mój Prąd i chcą obecnie zainstalować dodatkowe urządzenia.

Jakie są wysokości dofinansowań do pompy ciepła?

Skupiając się tylko na pompach ciepła to wysokość przysługującego dofinansowania zależy od rodzaju zamontowanej pompy oraz klasy jej efektywności. Kwoty przedstawiają się następująco:

  • Gruntowe pompy ciepła – pompy ciepła grunt/woda, woda/woda: 28 500,00 zł,
  • Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej: 19 400,00 zł,
  • Pompa ciepła powietrze/woda: 12 600,00 zł,
  • Pompy ciepła typu powietrze/powietrze: 4 400,00 zł,
  • Magazyn ciepła: 5 000,00 zł,

Pompy ciepła marki RAKENTAA posiadają podwyższoną klasę efektywności. Czyli zgodnie z założeniami programu Mój Prąd 5.0 (a tutaj założenia są takie jak w programie Czyste Powietrze) spełniają wymagania w odniesieniu do ogrzewanych pomieszczeń klasy efektywności energetycznej minimum  A++ dla temperatury zasilania 55oC. Oznacza to, że decydując się na zakup i montaż naszych pomp ciepła można uzyskać 19 400zł dofinansowania, jeżeli jest się posiadaczem instalacji fotowoltaicznej rozliczanej w systemie net-billing.

Warunkiem dofinansowania pomp ciepła w programie Mój Prąd 5.0 jest zobowiązanie wnioskodawcy, iż po wypłacie dofinansowania w budynku mieszkalnym objętym dofinansowaniem nie będzie zainstalowane i użytkowane źródło ciepła na paliwa stałe, z wyjątkiem spełniających wymagania kotłów na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych oraz kominków wykorzystywanych na cele rekreacyjne.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek należy złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem platformy Generator Wniosków o Dofinansowanie dostępnej na https://gwp.nfosigw.gov.pl. Instrukcja składania wniosków dostępna jest na stronie https://mojprad.gov.pl. Przewidywany termin rozpatrzenia wniosków to 90 dni. Jednak doświadczenia z wcześniejszych edycji pokazują, że terminy te mogą ulegać wydłużeniu. Szczególnie w sytuacji, w której wnioski nie będą złożone prawidłowo.
Wnioskodawcą musi być osoba, która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii.

Budżet programu i terminu składania wniosków

Budżet programu to 955 000 tyś zł, a nabór wniosków trwa do 22 grudnia 2023 roku lub do wyczerpania środków.

Autor: Wojciech Zygmuntowski

Translate »
DO GÓRY